A lépcső készítés fából a legrégebbi alapanyagnak számít a kő mellett. Tudjon meg egy kicsit többet erről a témáról, főleg akkor, ha pont falépcső készítés megrendelését tervezi!
A lépcsők tervezése és a kivitelezése azóta számít mindennapos feladatnak, hogy emeleteket építenek egymás fölé az emberek. Beltéren és kültéren is készülhet lépcső, acélból, betonból, fából vagy kőből is. Természetesen az anyag és a helyszín csupán az alapvető kategóriáknak számítanak, ha csoportosításról van szó.
Milyen szempontok alapján készülnek lépcsők?
Amit nem szabad kihagyni a lépcső típusok megkülönböztetésének felsorolásából, az a szerkezet és az alaprajz.
Szerkezet szerint léteznek:
- boltozatos
- lebegő
- talajhoz rögzített
- két szélen rögzített lépcsők
Alaprajz szerint léteznek:
- elegyes
- tört
- íves
- egyenes karú lépcsők
Mi az a lépcsőkar?
A kar nem a lépcső fogódzóját jelenti. Érdemes pár alapfogalmat tisztázni a lépcsők felépítésével kapcsolatban, amivel a laikusok valószínűleg nincsenek tisztában. Azt mindenki tudja, hogy a lépcső fokokból épül fel. A lépcsőfokok sora a lépcsőkar. A karok száma több is lehet a lépcső hosszától függően és a beiktatott pihenők tagolása alapján. A lépcső kar formája szerint kaphat íves vagy egyenes alakot is.
Pihenőkre a hosszabb vonalú, több emeletnyi lépcsőknél mindig szükség van. A tagolás oka szerkezeti szempontból fontos, de a lépcsőzők egészsége miatt is, hiszen a lépcsőzés megterhelő a szívnek. Senki nem szeretne több emeletet lépcsőzni szusszanás nélkül, hacsak nem versenyre készül.
Szabályos lépcsők tervezése
Léteznek általános szabályok a lépcsők méretére, arányaira, szerkezetére vonatkozóan. A háromnál kevesebb lépcsőfokból álló lépcső mondhatni feleslegesen töri meg az útvonalat, inkább csak akadályoz. A húsz lépcsőfoknál hosszabb, egybefüggő lépcsőkar viszont már a túl fárasztó hosszúságot jelenti.
A lécsőkar hosszúsága mellett a szélessége is számít. Egy lépcső és a beiktatott pihenők is a közlekedők figyelembe vételével legyenek méretezve. Két személyhez például több, mint egy méternyi szélesség az ajánlott méret. Ennek köszönhetően lehet kényelmesen használni a lépcsőt.
Természetesen a lépcsőkar és a plafon közötti távolság is szempont a tervezéskor. A kényelem és a biztonságos közlekedés megköveteli, hogy egy ember kinyújtott karral ki tudjon egyenesedni a lépcsőn. Egyedi esetekben ez változhat, például családi házak beltéri lépcsőinek kialakításánál, akár utólag.
A helyhiány nyomós indok lehet egy lépcső megépítése ellen, mert a kihasználható alapterületet csökkenti és nem minden korosztály számára biztonságos. Szerencsére léteznek kreatív, ugyanakkor építészeti szempontból korrekt megoldások is.
A lépcső emeleteket, tereket kapcsol össze, de nem mindegy, hol és hogyan teszi azt. A lépcsősor elhelyezése hatással van a lakók kényelmére, a közlekedés milyenségére, minőségére és ezáltal az ingatlan értékére is. Gondolta volna, hogy ennyi mindent befolyásol egy lépcső?
A beltéri falépcső készítésben több éves tapasztalattal és magas színvonalú szakmai képzettséggel rendelkezünk. Az ügyfeleink számíthatnak arra, hogy nekik szóló és az ingatlanukba tervezett lépcsőt tudnak majd használni. Funkció és külső jegyek harmóniája, szépség és időtállóság találkozik azokban a lépcsőkben, amiket mi megépítünk.
A lépcső nem csupán összekötő elem, hanem az ingatlan, a tér fontos része is. A tervezés és kivitelezés a konzultációval és a helyszíni felméréssel kezdődik. Lépjen kapcsolatba velünk és kérjen kollégánktól további tájékoztatást!